1

Téma: Články na webu

Mohlo by někoho zajímat:

http://scifichick.com/2007/10/10/sarah- … -set-tour/
To jsou ale šťastlivci co? smile

http://www.thetvaddict.com/2009/08/31/e … y-be-back/
Trochu starší interview s Dekkerem

NO FATE, BUT WHAT WE MAKE
http://tscc.cz/images/ostatni/1451850060-tscc-ra-banner.jpg
http://www.youtube.com/watch?v=w2Pty7PD … r_embedded
Stav překladu: -

2 Naposledy upravil: ogy (1.12.2011 03:38:29)

Re: Články na webu

Tady máte překlad nového článku o Summer, který jsem vám slíbil. Musím přinat, že to byl fakt hodně těžký překlad a příště už raději zůstanu jen u fanfiction. Originál článku od Caroline Preece
je zde: http://www.denofgeek.com/movies/1142210 … _glau.html

                                                        Oslava Summer Glau


Hvězda Serenity, Firefly a mnoha dalších žánrových filmů a pořadů Summer Glau jen zřídka dostává pozornost, jakou si zaslouží. Zde je Carolinina oslava její práce…

„Pravdou je, že v běžných kinech není nikdo jako ona a nemusí tam být nikdy.“Všichni víme, že Joss Whedon má talent nacházet herečky s nepopiratelnou schopností zprostředkovat velkou sílu a odolnost. Sarah Michelle Gellar je zařazena jako Buffy Summers, do různých rolí staví Elizu Dushku nebo Amy Acker.

V Summer Glau však našel něco zvláštního a tento pocit sdílí každý, kdo ji někdy viděl na obrazovce. Přesunout jí do internetové televize s The Human Preservation Project, to možná odhaluje její na první pohled pomalý, ale ve zpětném pohledu jasný vývoj k tomu, aby se stala pro geeky oblíbeným a tajemným umělcem, jakou ji známe a milujeme již dnes.

Jistě, ona může hrát na televizní obrazovce v případě potřeby téměř vše, a činí tak s elegancí a zdrženlivostí, jakou je jinde neuvěřitelně těžké najít. Stačí se podívat na žánrové herečky z televizních seriálů, abychom si to uvědomili.

Je klidně možné, že pokud by se dal do lahve „Glau efekt“ a prodával se, představitelé dlouhotrvajících seriálů a největší Hollywoodské elity by pro něj běhali. Jedna část sexy kočky, druhá část ztracené holčičky. Glau pojímá své party skvěle a prokazuje svou všestrannost tak, že by se většina hereček mohla rovnou zabít. Ale pokud jste o ní ještě neslyšeli a je mnoho takových, měli byste to okamžitě napravit.

Na tak talentovanou herečku, jakou ukázala, že bezesporu je, se během své desetileté herecké kariéry nevysvětlitelně příliš častokrát ocitla v chladném světle zrušení.

V roli hosta v Angelovi v epizodě Waiting In The Wings prokázala svou kouzelnou výstřednost, která zůstala u diváků ještě dlouho poté, co opustila obrazovku. Se svou rolí prokleté tanečnice, odsouzené opakovat stejné představení znovu a znovu, nejenže se zapsala do srdcí a myslí diváků, ale také začala vyvíjet svůj vztah se scénáristou/režisérem, který pomohl formulovat její kariéru.

A při sledování jejího pohlcujícího partu v Angelovi, během kterého přidává monolog tak dojemný, že definuje nejen tuto epizodu, ale ve zpětném pohledu celý seriál („Neumím tancovat, jsem ozvěna.“),  mohou fanoušci herečky vidět teď tak silně, jak pokračovala, že se stala geek-bohyní, jak jí známe dnes. Zaprvé, dostala příležitost předvést své taneční schopnosti, něco, co se opakovalo téměř v každé její významnější roli. Ona musí vylíčit vyloženě tragické postavy, předvádí pohyby života, díky kterým ji každý pochopí. To vše se nachází pod povrchem a ona podává takový výkon, aby si byla jista, že všechno dostane ven.

Předtím, než se přiklonila ke hraní, byla Glau profesionální tanečnicí, ale nešťastné zranění kotníku ukončilo její kariéru předčasně. Dokonce i poté, co nechala tento svět za sebou, stále pokračovala ve využívání svého značného talentu stále víc nezapomenutelným způsobem. Stejně jako ve Waiting In The Wings, její postava ve Firefly a Serenity byla známá tanečnice a ukázala své silné stránky v krátké chvíli lehkomyslnosti během Safe. Dokonce i v nádherném The Sarah Connor Chronicles jsme ji viděli snažit se o klasický balet v sedmé epizodě seriálu a ona a Whedon již dlouho plánovali spolupráci na baletní inscenaci, která bohužel nikdy nedošla ke svému uskutečnění.

Stranou od půvabu a plynulosti pohybu, který je dodáván na pozadí, je nakažlivé Texaské kouzlo Glau, které může jednoho dne otočit hlavami většiny mainstreamového publika. Whedon, který ji později obsadil do Firefly a Dollhouse, má zvláštní (profesionální) chuť na přednosti Summer a její místo narození jen slouží k dalšímu srovnání s dalšími Whedonovými absolventy jako je Amy Acker.

Pokud jde o Hollywoodské herečky, je snadné jí porovnat se Zoe Saldanou, Miou Wasikowskou, které v sobě mají nepopsatelné charisma, které vychází z poněkud exotických rysů a štíhlé postavy, kterou byly požehnány. Pravdou je, že v normálních kinech není nikdo, jako ona a nemusí tam být nikdy.

Ona má něco z bojovnice, prvotně vhodné pro Whedonův plán dospívající super ženy jako je River Tam ve Firefly a Serenity, než začala hrát „tvrdou jako hřebíky“ Cameron v The Sarah Connor Chronicles.

Hraní postavy s velmi málo dialogy, ale stěžejním partem pokud jde o zápletku a tematické aspekty, se ve Firefly projevilo pro začínající herečku jako souboj emocionálního herectví. No, když seriál skončil, bylo jasné, že tyto hodiny navštěvovala. A bylo to kruté a náhlé zrušení, ale spolu s hlavním představitelem Nathanem Filionem, byla Glau zrozenou hvězdou z tohoto seriálu a fanoušci a fanynky byly již zasaženi.

Vedení kanálu nebylo tak nadšeno. Po zrušení Firefly byla obsazena do malých rolí v Cold Case a CSI a zmizela z očí fanoušků téměř až do chvíle, než dal Universal zelenou pro Serenity. Glau tentokrát jako River podala famózní výkon a využila svůj taneční trénink k tomu, že 90% ze svých kaskadérských scén natočila sama. Dostávajíc ve filmu důležitější úlohu než v seriálu, tu byl pocit, že Glau už opravdu dozrála a nemusí na sobě nic měnit. River Tam je nyní často uváděna jako sci-fi ikona vedle princezny Leii nebo Whedonovou Buffy Summers a herečka si díky tomu mohla vybírat, co bude dělat dál.

Předtím, než dostala svou roly ve spin-offu Terminátora Sarah Connor Chronicles od Foxu, Glau dělá dojem v opakujících se rolích v dalších dvou akčních seriálech - The Unit a 4400. Summeřino ztvárnění paranoidní schizofreničky Tess Doerner bylo tak uznávané, že její jen hostující postava byla rozšířena na opakující se roli, což přetrvalo, než byla show zrušena.

Je tu argument, že popularita Glau stoupá a padá s jejím mentorem Whedonem. Kult následovatelů obecně tíhne k ignoraci a zrušení pořadů často vytváří více než vášnivé debaty. S frustrujícím talentem na výběr programů, Glau možná mohla vytěžit něco z pozůstatků fanouškovské lásky, nebo to mohla být pouze smůla.

To byl případ The Sarah Connor Chronicles, který byl po skvělém startu – pak byl zbrzděn v roce 2009 stávkou spisovatelů (což mělo za následek pouze devět epizod první sezóny), nakonec zrušen po druhé sérii epizod.

Portrét Terminátora poslaného zpět z roku 2027 budoucím Johnem Connorem, dal Glau šanci přidat další korálek na její řetězec. Ve Firefly musela vyzařovat emoce a tragédii, ale tady před sebou měla novou výzvu, v úvodních epizodách vymýtit všechny lidské vlastnosti a byla prostě úžasná. Herečka si získala chválu většiny kritiků píšících o seriálu a její výkon je jedním z hlavních aspektů show za její krátké trvání.

Před přijetím role si Summer zřejmě nemyslela, že má ten pravý „Terminátoří“ pohled, který je třeba pro tuto roli, ale její nevinná krása je přesně to, co je pro Cameron ideální. Její obraz byl ve většině reklam společnosti na seriál a jako výsledek byla její postava přijata mezi fanoušky Terminátora vzácným rituálním způsobem. Za své úsilí v show získala také řadu ocenění. Obdržela Saturn Award za nejlepší herečku ve vedlejší roli a několik Teen Choice Awards. Je výmluvné, že když se herečka objevila jako ona sama v The Big Bang Theory, autoři se rozhodli pojmout její roli raději jako Cameron, než River.

A ohnivým znamením toho je, pokud jste byli obklopeni komunitou fanoušků, kteří na Comic Conech často organizují kampaně za obnovení seriálu a když se zeptáte na hostující hvězdu (V Big Bang Theory), tak se kolem vás hned objeví přátelští geekové.

Stejně jako první příklad, také Chuck je druhem domova důchodců pro žánrové hvězdy. Očekávaní hostujícího vystoupení Summer, však byla hmatatelná. Nejenže se připojila do síně slávy po boku hvězd jako Timothy Dalton a Mark Hamill, ale také se znovu sešla s Adamem Baldwinem, hvězdou z Firefly. Nedivila bych se, kdyby jednoho dne skončila v Community. Jak už všichni víme, Abed a Troy jsou fanoušci Firefly.

http://youtu.be/81uJ_w8iTM0

Ale doufejme, že Summer už není připravena odejít do důchodu, ještě ne. To by byla škoda, protože kolem televize je teď sice hodně talentovaných hereček, ale žádná z nich není schopna předvést mix toho, co bylo od Firefly po TSCC a dokonce i v krátce trvající hrdinské sérii The Cape.

Je tu její nevinný šarm, který je v přímém rozporu s jejím výběrem rolí, a může to být extra vyspělý stroj na zabíjení – Terminátor – nebo vědecká pracovnice jako doktorka Bennett z Dollhouse. S obávaným tlačítkem na zrušení byl její výběr hvězdných rolí vždy nešťastný, ale jsou to její hostující party ve všem, od Alphas až po Superman/Batman: Apocalypse, ze kterých jsou všichni nadšeni.

Její role v Alphas by mohla odhalit mnoho z její osobnosti. Původní série od SyFy obvykle mají poměrně nízký profil a nikdo nečekal, že by se hned během první sezóny začaly objevovat velké hvězdy. Je zvláštní sledovat někoho, kde se takto stanovil do role hostující hvězdy v něčem, jako je Alphas, ale stejně tak to ukazuje neochotu Glau brát něco jako samozřejmost. V rozhovorech plachá herečka mi připadá jako někdo, kdo prostě nemůže uvěřit svému štěstí, což je pro tuto herečku roztomile charakteristické. Publikum, které skutečně přijalo její talent, musí přijmout také to, odkud pochází a že Summer nikdy nezabloudí daleko od Sci-Fi, ve kterém vyrostla.

Přesto, dosažení ikonického statusu díky dvěma postavám, způsobuje šum všude tam, kam přijde. Není divu, že se v poslední době přesunula do The Human Preservation Project, online interaktivní show, která se může pochlubit také Ztraceným Terry O'Quinnem: Nikdy nebyla někdo, kdo by se vyhýbal smolařům. Ale teď, když má pauzu od klasické televize, ohlédnout se zpět za její kariérou je poučný zážitek.

Hollywood možná nikdy nezaklepe, ale pro fanoušky, kteří milují tuto kulturu, je Summer Glau jednou z nich: Dívka, která má pro tento zábavný žánr otevřenou náruč dokořán a v jakékoliv roli je vždy ohromující.

3

Re: Články na webu

Krásný článek...děkuji za překlad Ogy, muselo to být hodně náročné.

NO FATE, BUT WHAT WE MAKE
http://tscc.cz/images/ostatni/1451850060-tscc-ra-banner.jpg
http://www.youtube.com/watch?v=w2Pty7PD … r_embedded
Stav překladu: -