1 Naposledy upravil: (1.1.1970 02:00:00)

Téma: Help the show from the outside the US!

Hi,

If you watch the show on fox on demand within the first three days after it has been aired, it actually counts towards the rating, so please follow this GUIDE and watch the newest episode of tscc once it was been released on fox on demand, otherwise the show will most likely get canceled;( And this is how it is done:

Since they started to air the first season of tscc in germany i have become a fan. Like all US shows, except for House, it is kinda flopping. Atleast it does better than Lost and Smallville. Well, i've downloaded most of the episodes from torrent sites and i started to get more information about the actors and the show. As i saw that the show might get canceled, i was kinda shocked. I did wrote one email to Warner Brothers.

I was trying to find a way to watch fox on demand outside from the US to boost the rating. You will need an US IP for that. I stepped into Hotspot Shield, which maybe works on a 32 bit system (didnt worked for me). If it works for you, nice. Just download it here: http://www.hotspotshield.com/ - Install it and connect and see if it works with fox on demand. Since i have a 64 bit system it didn't worked, because of driver errors. I also tested it with my notebook and hotspot shield did not work with fox on demand, but it worked fine with hulu and abc. Nice, but useless.

After searching for another solution i have found this: http://insidethebrackets.blogspot.com/2 ... it-no.html - Basically it creates a VPN connection with an US iphone IP. Takes around 5 minutes to set up and it works just fine. Right now i am watching the current episode. If you want to boost the rating further by watching it again, you have to get another iphone IP and reconnect. I assume fox saves the IP of the viewer and stores them 1:1. For a strange reason i can only watch the show with IE, so if you use firefox and it does not work you might want to try out IE. I've already watched the current episode, just let it stream in the background while you do something else.

If you wish to support the show from outside the US please follow the instructions and watch the show on FOX. I will try and post this on as many fansites i can.

A little side note:
Some people do acutally have trouble with the fox flash player. They passed the IP check but the video won't buffer, load or stream at all. This is because fox uses a special kind of flash player. If you haven't watched a show on fox or abc via their streaming sites, you will not have this addon installed.

If your IP check went fine, you will no longer get the message that you cannot watch the show if you live outside the US, instead you will now get a message that you have to install a new flash player addon. If you don't get this message you can also get the addon here: http://www.movenetworks.com/install-move-player

Once installed, restart your browser and it should work fine with fox on demand.

Have a nice day,
Chris
Edit: All links should work now.

2 Naposledy upravil: (1.1.1970 02:00:00)

Re: Help the show from the outside the US!

Hi, Chris! Welcome to TSCC.cz mrgreen In fact, we've just today published an article about Helping TSCC, but i think your guide is very nice and I'm going to translate it right now! ;-) Thanks! smile

EDIT: Překlad kompletní, po korekci (zítra) ho tu máte mrgreen

@GrezCZ follow me on Twitter

3 Naposledy upravil: (1.1.1970 02:00:00)

Re: Help the show from the outside the US!

Zkousel uz nekdo ten prehravac do FF?

4 Naposledy upravil: (1.1.1970 02:00:00)

Re: Help the show from the outside the US!

Thank you;)

Every viewer will help to keep the show running!

Have a nice day

5 Naposledy upravil: (1.1.1970 02:00:00)

Re: Help the show from the outside the US!

Pomožte TSCC ze zahraničí!

Čau,

pokud sledujete seriál on demand na FOX.com, tak se v prvních třech dnech od odvysílání započítáváte do sledovanosti, takže prosím přečtěte si  tento návod a dívejte se na nejnovější epizody TSCC jak budou uveřejněny na fox on demand, jinak seriál pravděpodobně zruší sad

Toto je návod, jak na to:
Od té doby, co začali dávat v Německu první sérii jsem se stal fanouškem. Jako všechny americké seriály, teda až na House, se trošku propadá. Alespoň si vede lépe než Ztraceni nebo Smallvile. No stáhnul jsem si většinu epizod přes torrenty a začal jsem hledat více informací o hercích a seriálu. Když jsem zjistil, že seriálu může být zrušen, tak jsem byl šokován. Napsal jsem tedy email Warner Brothers.

Snažil jsem se zjistit, jak sledovat fox on demand mimo USA, abych zlepšil sledovanost. Potřebujete na to Americkou IP adresu. Zkusil jsem tedy Hotspot shield, který snad funguje na 32bitových systémech (u mě ne). Pokud vám funguje, tak je to dobrý. Akorát si ho stáhněte tady: http://www.hotspotshield.com/ - nainstalujte, připojte se a podívejte se, jestli vám funguej fox on demand. Protože mám ovšem 64bitový systém, tak mi to nefungovalo, kvůli chybám s ovladači. Vyzkoušel jsem hotspotshield taky na notebooku, ale s fox on demand nefungoval. Fungoval sice s Hulu a abc, ale to je celkem zbytečné.

Při hledání po jiném řešení jsem narazil na toto: http://insidethebrackets.blogspot.com/2 ... it-no.html - Jednoduše řečeno to vytvoří VPN připojení s US iphone IP. Nastavení zabere asi pět minut a funguje to v pohodě. Právě teď se dívám na současnou epizodu. Pokud chcete pomoci více pouštěním si epizody několikrát, tak si musíte nechat dát jinou iphone IP a opět se připojit. Předpokládám, že si FOX ukládá IP diváků a ukládá je 1:1. Nechápu proč, ale funguje mi to jenom v IE, takže pokud používáte Firefox a nefunguje to, zkuste IE. Už jsem zkouknul poslední epizodu, akorát ji nechte načíst na pozadí, zatímco děláte něco jiného.

Pokud si přejete pomoct TSCC, tak se prosím řiďte instrukcemi a dívejte se na nové díly na FOXu. Budu se tuto zprávu snažit poslat na tak mnoho stránek, na kolik to jen půjde.

Malá odbočka:
Někteří lidé mají problémy s flash playerem. Prošli kontrolou IP, ale video se neukládá do vyrovnávací paměti nebo se přímo nenačítá. Toto je kvůli tomu, že FOX používá speciální flash player. Pokud jste se ještě nedívali na nějaké epizody na FOXu nebo abc, tak asi nebudete mít tento addon nainstalován.
Pokud tedy kontrola vaší IP proběhla v pořádku, nebudete dostávat hlášku, že se na seriál nemůžete dívat mimo US, ale místo toho se vám objeví zpráva, že musíte nainstalovat nový flash player addon. Pokud tuto zprávu nedostanete, tak si tento addon můžete stáhnout také zde http://www.movenetworks.com/install-move-player

Jakmile se nainstaluje, restartujte prohlížeč a fox on demand by mělo jet v pořádku.

Přeji pěkný den,
Chris

@GrezCZ follow me on Twitter

6 Naposledy upravil: (1.1.1970 02:00:00)

Re: Help the show from the outside the US!

tak jsem to zkousel a funguje to..
jak psal Chris tak i me pouze v IE...v Mozille me tam porad skakala jakasi ujeta stranka misto treba fox.com takze nebyla sance se tam dostat..aspon u me
v te IE to sice funguje ale aspon u me se nacitani stranek atd..spomalilo tak o polovinu a za nejakych 5min se me nacetl opravdu jen nekolika sekundovy usek..takze pokud bych se chctel na epizody divat na natu na foxu tak to abych si to zapnul 2hod pred  big_smile  rikam nevim jak u ostatnich ale tak to aspon delalo u me..mozna mam ted vecer nejaky pomaly net ale to si nemyslim..po ukonceni tohoto programu opet vse ok...

Cash money still the company

7 Naposledy upravil: (1.1.1970 02:00:00)

Re: Help the show from the outside the US!

OK  použiju ten návod a budu sledovat epizody na fox  on demand smile  snad to pomůže..

grbgrockme: Is shirley a robot?
labislo: Shirley herself I think not, but her character is definitely a T-1000.
- rozhovor na youtube -

Nejlepší zahájení série které jsem kdy viděl - Samson & Delilah

Programuji stahovač titulků (a obecně hlídač změn webů)

8 Naposledy upravil: (1.1.1970 02:00:00)

Re: Help the show from the outside the US!

Save TSCC twisted .

http://www.youtube.com/watch?v=K1g_6IphrsM

http://i.nahraj.to/f/93r.jpg
"Because it's only when you're tested that you truly discover who you are. And it's only when you're tested that you discover who you can be. The person that you want to be does exist, somewhere in the other side of hard work and faith, and belief and beyond the heartache and fear of what life has".

9 Naposledy upravil: (1.1.1970 02:00:00)

Re: Help the show from the outside the US!

Kacka, to bolo nutné vyťahovať tento topic zo smetiska dejín???

United we stand, divided we fall
http://uploading.sk/obrazek/cyqbse6/cameron-philips-1-done.gif

10 Naposledy upravil: (1.1.1970 02:00:00)

Re: Help the show from the outside the US!

@merlin131: Sorry nevěděla jsem kam to mám dát redface .

http://i.nahraj.to/f/93r.jpg
"Because it's only when you're tested that you truly discover who you are. And it's only when you're tested that you discover who you can be. The person that you want to be does exist, somewhere in the other side of hard work and faith, and belief and beyond the heartache and fear of what life has".